Néhány felvétel a Bécsi utcából, 2010 nyara. Ebben az utcában van a híres-hírhedt
Galaxia aka Belvárosi étterem, valamint itt kíván
Csipak műemléket bontani, hogy egy csilivili szállodát felhúzhasson a szűk mellékutcában (a Bécsi a
Petőfi Sándor utca folytatása, gyalogosbarát, forgalomcsillapított). Az új Fosters üvegpalota a Kempinski taxisbarokk oldalára nézne, tetején (az ígéretek szerint)
közparkkal. Itt megállunk röhögni: Elekes András, a fejlesztő
Immobilia Zrt. vezérigazgatója korábban az ING bank alkalmazottjaként a
Vörösmarty téri üvegkalitka köztérnek ígért átriumának a beépítését intézte el. Ott jelenleg ruházati boltok vannak, az emeleten meg egy étterem, valamint
egy óriási elektromnos reklámtábla (az
V. kerületben is be vannak tiltva az óriásplakátok, elvileg).
Szerintem az eklektikus-szecessziós Fischer-ház és a néhai Chemolimpex (jelenleg OTP bank) épület lebontása városromboló vandalizmus. Egyik városképileg fontos és szép emlék, másik meg a szocreált követő modernizmus kiemelkedő építészeti eredménye.
Inkább bontsák le a néhány méterre levő V. kerületi önkormányzat épületét, minek egy ekkora bürokrácia egy Belváros méretű kerületecskében?
A központi tervtanács tegnap támogatásáról biztosította a pesti belváros legújabb épülettervét. A tervezők imponálóak: a londoni sztáriroda, a Foster & Partners a japán-magyar Pálffy építészirodával közösen dolgozott a komplexumon. Az épületért azonban a Bécsi utca teljes páros oldalát lebontanák; az öt pusztulásra szánt épület között az 1960-as évek egyik hazai csúcsteljesítménye, a hajdani Chemolimpex-irodaház is ott van.
A Foster & Partners részéről Stefan Behling és Darron Haylock által jegyzett terv eddig példa nélküli való léptéket képvisel a belvárosi épületszövetben: elfoglalná a Bécsi utca 2-4-6-8-10. számú épületek helyét. Tömegét a közbeeső Deák Ferenc utca bontaná csak meg, de az utcaszint alatt, a földalatti beépítések szintjén egységesülnének a telkek. A telkek egyesítésével a beépítési magasság is növelhető a jelenleg hatályos szabályozás szerint. A tervek szerint az üveghomlokzatos, nagyjából a jelenlegi párkánymagasságnak megfelelő alsó homlokzati szakasz fölé még egy markáns épületrész kerülne, a lábakon lebegő „üvegszivar”, amely a belváros távlati képében és az Erzsébet tér felől meghatározná az összképet. Ehhez, illetve a nagyméretű tetőkerthez az épülettestet átszelő mozgólépcső vezetne fel.
Míg az eddig is tudható volt, hogy a Bécsi utca egyes házairól, de elsősorban a 10. szám alatti, Kármán Aladár és Ullman Gyula tervei szerint épült egykori Fischer-áruháztól az V. kerület hathatós együttműködésével került le a védettség, csak most derült ki, hogy a Bécsi utca 4. alatti egykori Chemolimpex-irodaházat is érintik a bontások. Két egyszerű okból: az 1960-ra (egyes források szerint 1964-re) elkészült épület ugyanis egyrészt nem műemlék, másrészt évtizedek óta az OTP használja – amely azonban tavaly év végén váratlanul eladásra hirdette meg, nem sokkal a környezetet jelentősen felértékelú Belváros új főutcájának elkészülte előtt. (Értesüléseink szerint a ház jelenleg még OTP-tulajdon.) A most tervtanács elé került tervekre a Csipak Aquisition adott megbízást, amely a Deák Ferenc utcában kialakított Fashion Street tulajdonosa és működtetője.
Korábbi nyilatkozatai szerint Csipak Péter, a beruházó „nem szereti a plázákat”, hanem az utcaszintről megközelíthető kereskedelmi területeket, feljebb pedig irodaházakat és szállodát kíván elhelyezni. Információink szerint a tervekre még vár egy tervtanácsi forduló, ám várhatóan ott sem támasztanak majd komoly fenntartásokat. A tervek építészeti minőségéhez nem sok kétség fér, a beépítés léptéke azonban megkérdőjelezhető, és a bontásra szánt házak közül a Chempolimpex-irodaház egyértelműen műemléki védelemre lenne érdemes. (hg.hu)
látványterv (építészfórum), a Fischer-ház helyén bombatölcsér tátong:
átlátszó, hazug játék a perspektívával))) a látványterven a szűk és nyomasztó Bécsi utca hatalmas térré szélesedik, talán a döggiccs Kempinskit rátolják a Meridienre)))))
A bontásra szánt házak közül eddig ez váltotta ki a legnagyobb sajtóvisszhangot. A Fischer Simon kereskedő megbízásából emelt ház alsó szintjein Budapest első nagyáruháza működött. Az eklektikus és szecessziós elemeket ötvöző épület máig nagyjából eredeti formáját őrzi, igaz, meglehetősen lepusztult állapotban. (hg.hu)
Bécsi utca 8, balra a Finta tervezte bunkóbarokk Hotel Kempinski Corvinus tornyocskája
Építész: Kallina Mór, 1884
zenét!