Kis csermelyek áztatják a Raiffeisen Gödre néven elhíresült hatalmas sebet Budavár oldalában. Még úgy-ahogy tartja magát az oldalfal, bár már a terepet őrző cég elvontatta a lakókocsiját. Egy csöpp, két csöpp: ketschup.
A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma a Kultúra Támogatásáért díjjal tüntette ki a Raiffeisen Bankot. (2006)
Aki ismeri a Raiffeisen társadalmi felelősségvállalástól és városszépítő tevékenységtől áthatott ténykedését, az bizonyára megérti, hogy a Raiffeisen Bank derék igazgatója, Felcsúti Péter elvtárs számára egy versikével kedveskedünk.
A verset egy bizonyos Roman Storkin, orosz származású és meglehetősen balsorsú vámpír írta a Tyutcsev nevű, XIX. századi albán költő véréből készült preparátumból ihletődve. Ezzel a verssel szeretnénk örömöt szerezni a Raiffeisen Bank menedzsmentjének, valamint a misztikus, felhőkbe vesző ZSEAOAI (Zseton Über Alles Anyámat Is) csúcsán éldegélő Felcsúti Péternek.
Sztasz Arhontoff
Mondd csak, miért, Vilag Foeneke
Tjukod bin ladenje szuerke?
Benny, Fizi, Ari - kik ezek,
Tán csak nem mind részvényesek?
Mér' tsuppogtatod ily gyoezhetetlen
A menázsit a kaszárnyában
Kit toemjénezel a sötétben
A MoszFőÉp kupolájában?
Poltok vaty. Sziel fú, hideg.
Szóma vág a képedpe.
De vityássz. Lápnyomod a szarban
Elsonnyadott mán, Világ Foeneke.
A képek a Raiffeisen Bank beruházásában készült óriási gödörről készültek, mely jelenleg összeomlással fenyegeti a Várat.
"Egy mélygarázs építéséhez korábban ásott munkagödör miatt maradt támasz nélkül a budai Várban a Karakas pasa torony délnyugati sarka, amely alól egy mintegy két köbméteres alaptömb szakadt ki - közölte a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH). A hivatal elrendelte "az esetlegesen kialakuló életveszély" megelőzését, illetve felszólította az építtetőt és a beruházót a torony alatti földtömeg stabilizálására." (index.hu)
Tovább a Raiffeisen Gödörre (tavalyi felvételek), valamint a világörökség másik oldalán ténykedő Strabagra (szándékosan elkúrt rakparti súlytámfal?)
Az örökségvédelmi hatóság állásfoglalása szerint a garázs belsõ vasbeton tartószerkezetét 2009. június 1-ig kellett volna megépíteni, vagy a földet visszatölteni, mert az ideiglenes tartószerkezetet rögzítő hornyok statikai teherbírását júliusig garantálta egy szakvélemény. Ha a garázs visszatemetése mellett döntenének, akkor is meg kellene építeni valamilyen tartószerkezetet, hogy ne süppedjen be a Csikós udvar alatti domboldal. Felmerült, hogy az állam vásárolja meg a várgarázst, hiszen gazdaságosan üzemeltethetõ lenne, továbbá az eddigi egymilliárdos ráfordításból – elsősorban a régészeti feltárások kapcsán – már kifizetett háromszázmillió forintot. Az ingatlan állami tulajdonú, a befektetõ 60 plusz 30 évre szerzett vagyonkezelési valamint üzemeltetési jogot.
A horgonyok megerősítését a Wipark Budavár Kft. elvégeztette. Költsége, ismereteink alapján, 160 millió forint volt. A műszaki átadás még nem történt meg, de a korábbi horgonyozási eljárás alapján a horgonyok statikai állékonyságának várható időtartalma egy év – tájékoztatta lapunkat a Magyar Nemzeti Vagyon-kezelõ Zrt. (MNV) kommunikációs osztálya. Azt is hangsúlyozták: a garázs visszatemetéséről nincs szó. Régészetileg ez az egyetlen hely a Palota negyedben, ahol a parkolást meg lehet oldani. Az eddig ráfordított költségek 800 plusz 160 millió forint elveszne, ráadásul az esetleges visszatemetés költsége is legalább 350 millió forint lenne. További gondot jelentene visszatemetéskor a tömörítés által keltett rezgés.
A Wipark Budavár Kft. szeptember végéig kért határidőt az új üzleti és műszaki ütemterv bemutatására. Az MNV jelenleg várja a cég képviselõinek tájékoztatóját, ennek ismeretében lehet a garázs további finanszírozásáról bármilyen döntést hozni. Csak a projekt esetleges teljes leállása esetén jöhet szóba a felek közötti elszámolás. (2009. szeptember, Heti Téma)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése