1. Lánc, lánc eszterlánc,
Vészbanyákat visz a tánc.
Erre hajlok, arra lengsz.
Ki-ki hármat, ez kilenc.
2. Üst, üst gyűlj tele,
Férget, mérget üss bele!
Kő alatt két harminchárom {...}
Éjjel izzaszt hideg álom.
3. Legelőször buta béka,
Te kerülsz be a fazékba.
Szikra pattan, olthatatlan,
Ég a munka, forr a katlan.
4. Nádikígyó az övem,
Sülj meg, főj meg odabenn.
Gőte szeme, egy marok,
Denevérszőr, gyíkfarok.
5. Sikló, fullánk, eb foga,
Villanyelvű vipera.
Bűvös erő, olthatatlan,
Bugyborogjon a pokolban.
6. Lócsont, sárkány pikkelye,
éji konkoly gyökere,
Múmialé iszonya,
Cápa sózott uszonya.
Árki {?} szajha zsinegelte
7. Újszülött kisujja körme,
Ide mind a sűrű löttybe,
Tigris bele kell még bele,
És szörnyű lesz az ereje.
8. Páviánvér hűtse le,
S kész a pokol öröme.
Dobszót hoz az éj,
Jön már a vezér.
9. Bal hüvelykem bizsereg,
Gonosz lélek közeleg.
Szép a rút és rút a szép,
Sicc, mocsokba, ködbe szét.
(Shakespeare: Machbeth)
A lipcsei nagy álmoskönyv szerint: békát énekelni hallani vagy megölni: kedved elromlik; békát kuruttyolni hallani: kellemes nap vár rád; békát látni: elárulnak; békát valami alatt találni: szerencse; békát agyonütni: nagy méltóság; béka, ha rád mászik: betegség. Az 1756-os álmoskönyv szerint: békát látni: árultatás, háborúság; békát lelni valami alatt: jó szerencse, tisztesség; békát ölni: nagy méltóságod leszen. Az 1856-os álmoskönyv szerint: béka: nagy bevétel; családi szerencsétlenség; békabrekegés: megcsalnak; békát enni: előmenetel; békát mászva látni: ijedtség.
Békafű. Vízáradás.
Békalencse. Alkalmatlankodás; falusi asszonyoknak: nyereség.
Békatócsa. Tisztátalanság.
Békasó. Pártfogód lesz.
(Krúdy: Álmoskönyv)
A Varangy Akciócsoport honlapja
A zöld varangy (Bufo viridis) a kétéltűek (Amphibia) osztályának a békák (Anura) rendjéhez, ezen belül a varangyfélék (Bufonidae) családjához tartozó faj.
Középkelet-Európában és Ázsia nagy területein honos. Nedves rétek, száraz hegyoldalak, kertek és bányák lakója.
Testhossza 10 centiméter körüli. Hátoldala világos, szürkés alapon sötétzöld foltokkal, amelyet piros pontok tarkíthatnak. A hasoldala világos, szürke márványozott mintával.
Tápláléka rovarokból áll, melyre éjszaka vadászik, szinte minden mozgó állatra ráveti magát ami fele akkora, mint ő. Leginkább abban különbözik a többi kétéltűektől, hogy nagymértékben képes alkalmazkodni környezetéhez, legyen az akár száraz, nedves stb. Az emberektől se fél olyan mértékben, mint a többi kétéltű. Ha szerencsénk van, még a kisebb városokban is összefuthatunk velünk éjjelenként, miközben utcai lámpák fényénél kitartóan vadásznak különféle rovarokra.
Május elején-közepén párzik. A nőstény akár 10 000 petét is rakhat, melyek átmérője 1,5 milliméter. Az ebihalak 3–4 nap elteltével fejlődnek ki. Általában 2–3 hónap múlva alakulnak át.
********************
Barna varangy (Bufo Bufo):
A barna varangy Európában szinte mindenütt, Ázsia mérsékelt égövi részén Japánig, valamint Északnyugat-Afrikában honos. Írországban, Korzikán, Szardínia szigetén és a Baleár-szigeteken nem fordul elő.
A hím legfeljebb 7 centiméter hosszú és 10–50 gramm testtömegű, a nőstény legfeljebb 13 centiméter hosszú és 50–120 grammot nyom. Az állat általában túlnyomórészt barna színű, szürkés vagy feketés foltokkal; testét olajzöld – Dél-Európában vöröses – szemölcsök borítják. A háton és a mellen található mirigyekben két különböző mérgező váladék termelődik, amelyek elriasztják egyes ellenségeit. Mellső lábával kapja el zsákmányát; párzáskor a hím ezzel karolja át a nőstényt. Úszóhártyával rendelkező hátsó lába nagyobb és erősebb, a meghajtást szolgálja. Egy átlátszó, védő „harmadik szemhéj”, a pislogóhártya segítségével a béka a víz alatt is lát. A száj elülső részében található ízület révén a béka akár 10 centiméter hosszúra is megnövő, ragadós, rózsaszínű nyelvét képes lasszószerűen előre- és visszalendíteni. Ezt a reflexszerű mozgást minden tárgy kiváltja, amelynek nagysága körülbelül megegyezik a zsákmány nagyságával.
A barna varangy a környezetével szemben nem támaszt különleges igényeket. A síkságoktól a hegyvidékekig, több mint 2000 méter magasságig mindenütt találkozhatunk vele. Természetes erdőkben és erdős pusztákon éppen úgy előfordul, mint az emberi településeken, valamint kisebb álló- és folyóvizek partján. Az állat magányos. Tápláléka különböző gerinctelen állatokból áll. A barna varangy 30–40 évig is élhet.
A hím 4–5, a nőstény 3–4 éves korban éri el az ivarérettséget. A párzási időszak március–április között van. A nőstény 3000–12 000 petét rak, de csak 2–3 petéből válik ivarérett varangy. A lárvaállapot körülbelül 12 hétig tart. (wiki)
További, velünk élő urbanisták: meztelen csigák + májusi cserebogár + a legnagyobb: szarvasbogár + magyar ganajtúró, a szkarabeusz + lilában minden, a levendula + orbáncfű, csodafű + szúnyoglárvák + Vakond, a kiskertész és ragadozó + éticsiga + makróvilág + galambok (videó) + darazsak (videó) + a Keret patkányának szomorú vége + dolmányos varjú (kukarabló))) + sün videó (élet a halál után) + szitakötő + rakparti patkányok (árvíz, 2005) + kecskék + ufók Jancsónál
Tudta-e Ön, hogy némely arktikus békafajta a -5°C fokos hőmérsékletre lehűlve hónapokat átvészel, miközben testénet 65%-a csonttá fagy?
Similar to other northern frogs that hibernate close to the surface in soil and/or leaf litter, wood frogs can tolerate the freezing of their blood and other tissues. Urea is accumulated in tissues in preparation for overwintering, and liver glycogen is converted in large quantities to glucose in response to internal ice formation. Both urea and glucose act as "cryoprotectants" to limit the amount of ice that forms and to reduce osmotic shrinkage of cells. Frogs can survive many freeze/thaw events during winter if not more than about 65% of the total body water freezes. (wiki)
4 megjegyzés:
Ez egy zöld varangy:)
Javítva, köszönöm, ennyit az amatőrségről. Ennek a bogárnak az azonosításában tudnál segíteni? Léccilécci: http://picasaweb.google.com/105137150699509955035/VmiBogar#
sikerült egy kis kutató munka után megtalálni amerikai lepkekabóca(Metcalfa pruinosa Say)
hálatelt szív, sírig, sírba
Megjegyzés küldése