"Kerületünk (XVIII.) legfiatalabb általános iskolája a Gloriett - közismert nevén a Sallai - lakótelepen az erdő szélén áll. 1989-ben kezdődött meg itt az oktatás. A hatalmas, tágas épületben 16 tanterem és 8 szaktanterem, (ebből egy számítógépes terem), tornaszobák, egy tornacsarnok, egy 5000 kötetes könyvtár, valamint kiállítások, bálok rendezésére alkalmas aula, és egy tágas étterem van."
Emléktábla az iskola falán:
Iharos Sándor
(1930-1996)
atléta, tizenkétszeres világcsúcstartó
az 1955-ös esztendőben a világ legjobb sportolója
kerületünk lakója emlékére.
Vetettünk néhány szakértő pillantást a Gloriett (néhai Sallai) lakótelepre, olyasmiket mormogva lelógó bajszunk alatt, hogy "a késő-kádárizmus építészete", "Aquincum párja", "az emberarcú lakótelep paradoxona", valamint "a módszerszerváltás évében".
Ez a környék megtetszett (olcsó sörök), még visszatérünk. Sallait meg hozzászámolhatjuk Matuska Szilveszter (Sylvestre Matuschka) áldozataihoz.
A városrész neve a valamikor itt állt, a bécsi Gloriette mintájára Gloriettnek nevezett kör alaprajzú épületre utal, amelyet Mayerffy Ferenc emeltetett 1814-ben, amikor a Napóleon legyőzése után Bécsben ülésező nagyhatalmi konferencia vendégei látogatást tettek Pest-Budára, és ebből az alkalomból a Szent Lőrinc pusztán katonai parádét tartottak. A porosz, az orosz és a Habsburg uralkodó a mai Gilice téren emelt kilátóból szemlélte a parádét. Az épület később Krepuska Géza professzor tulajdonába került, aki a szőlőbirtoka szélén álló épületett gazdasági célra hasznosította. Az épületet a második világháború alatt a visszavonuló német csapatok felrobbantották. (Wapedia)
Határai: Iparvágány vonala a Dalmady Győző utcától - Körös utca - Péterhalmi út - Gilice tér - Közdülő út - Nagykőrösi út - Méta utca - Sallai Imre utca - Fürst Sándor utca - Varjú utca - Garay utca - Bókay Árpád utca - Madarász utca - Wlassics Gyula utca - Dalmady Győző utca az iparvágányig.
VálaszTörlés2. Története
Gloriett ábrázolás
A városrész neve a valamikor itt állt, a bécsi Gloriette mintájára Gloriettnek nevezett kör alaprajzú épületre utal, amelyet Mayerffy Ferenc emeltetett 1814-ben, amikor a Napóleon legyőzése után Bécsben ülésező nagyhatalmi konferencia vendégei látogatást tettek Pest-Budára, és ebből az alkalomból a Szent Lőrinc pusztán katonai parádét tartottak. A porosz, az orosz és a Habsburg uralkodó a mai Gilice téren emelt kilátóból szemlélte a parádét. Az épület később Krepuska Géza professzor tulajdonába került, aki a szőlőbirtoka szélén álló épületett gazdasági célra hasznosította. Az épületet a második világháború alatt a visszavonuló német csapatok felrobbantották.
A mai városrész két egykori városrész, a Gloriett-kertváros és a Madártelep egyesítéséből jött létre.
A Gloriett-kertváros határai voltak: Vaskút utca a Sallai Imre utcától - Varjú utca - Sallai Imre utca - Fogoly utca - Nemeske utca - Bököny utca - Szalafő utca - Gádoros utca - Fiume utca - Péterhalmi út - Gilice tér déli és nyugati oldala - Sallai Imre utca a Vaskút utcáig.
A Madártelep határai voltak: Batthyány Lajos utca a Petőfi utcától - Dalmady Győző utca - Üllői út - Körös utca - Fiumei utca - Gádoros utca - Szalafő utca - Bököny utca - Nemeske utca - Fogoly utca - Sallai Imre utca - Varjú utca - Petőfi utca a Batthyány Lajos utcáig